Тема на форума

18.06.2012 20:30
Uolinka

Декларация за извеждане на дете в чужбина

Здравейте

Искам да попитам дамите, какъв текст са написали в декларацията за извеждане на дете в чужбина.

За безсрочна декларация.

Оставете коментар

nameika
21.06.2012 14:10
Цитат  (snowflower 19.06.2012 22:39)

Много съм изненадана, че има хора с безсрочни, да не би да сте хванали някой стар закон, аз когато вадих ми казаха, че не може?

не знам,но аз такива сьм направила.пише до навьршване на пьлнолетие

Отговор

Mirena80
21.06.2012 14:16
Цитат  (axtravaganza 21.06.2012 13:02)

Здравейте!
Аз като компетентна по случая,реших и аз да обобщя изискването за декларация за дете.Аз съм граничен полицай.
Когато детето пътува и с двамата родители- няма нужда от декларация.
Когато в Акта за раждане не е посочен баща - достатъчно е майката да е с детето и да представи Акт за раждане на детето,а ако същото това дете е придружавано от друго лице - декларация се прави от майката,която посочва с кое точно лице детето ще премине границата.
Виждала съм и безсрочни декларации,които също признаваме.
Просто в тази декларация трябва изрично да е упоменато имената по документи на отсъстващия родител,ЕГН, и съгласието му детето да напуск[/img]а страната.
Виждала съм и декларация собственоръчно написана,просто заверена от нотариус или консулска служба в чужбина.

Но Декларацията е задължителна за лица под 18 год. И си пригответе копие на нея,което остава в наш Архив в срок от 1 година.

Може ли да се възползвам да задам въпрос - а ако се пътува с решение от съда, заместващо съгласието на бащата - заяждат ли се много по границите ? Там също няма упомената дата, т.е. важи до навършване да пълнолетие на детето, но все пак...?? newsm05_20

Отговор

beibishona
21.06.2012 14:21

Още един съвет и от мен.Хубаво е освен да си направите копия на декларацията и акта за раждане на детето и да ги преведете на съответният език или поне на английски за чуждестранният граничен контрол.

Отговор

beibishona
21.06.2012 14:22

И поне по 2бр. копие от всеки документ.

Отговор

nellyr
21.06.2012 14:28
Цитат  (beibishona 21.06.2012 14:21)

Още един съвет и от мен.Хубаво е освен да си направите копия на декларацията и акта за раждане на детето и да ги преведете на съответният език или поне на английски за чуждестранният граничен контрол.

На мен ми казаха, че тази декларация се представя само на нашия граничен пункт или летище, в чужбина не я искатnewsm10

Отговор

beibishona
21.06.2012 14:33

Ако е така, значи ненужно съм ги превеждала.Въпреки това ги представях на граничнопропусквателният пункт и на влизане и на излизане от съответната държава.

Отговор

axtravaganza
21.06.2012 15:21

На чуждата страна им е все едно колко и какви деца влизат в страната или излизат,щом не са техни граждани.Така че,не се хабете излишно.
На нашата граница ни интересува този непълнолетен български гражданин да не се извежда незаконно- без знанието на някой от родителите - с цел трафик -проституция и всевъзможни други престъпления.

Относно решението на съда - и такива случаи сме имали,но се преглежда обстойно,ще се забавите допълнително и има вероятност някои колеги да не ви пуснат детето да напусне страната.Не рискувайте с подобен документ,освен ако няма никаква друга възможност да вземете съгласие нотариално заверено от отсъстващия родител.Ако става въпрос за решение на съда,при което отпадат всякакви права на другия родител - мисля,че ще стане и с това.Но е рядкост като вариант.Хм,казуси много....

Отговор

Mirena80
21.06.2012 15:33

Е, как така ще ми откажат влизане - това е абсолютно незаконно...??? Ти направо ме разби ! 28316_767 Нали ако е имало начин да се разбереш с другия родител, нямаше да се стигне до съд ? Какви са тези абсурди...Имало ли е такива случаи - да не го признаят за редовен документ и да откажат минаване ? OMG

Отговор

beibishona
21.06.2012 15:51

Не се хабя, просто споделям опит......... newsm53

Отговор

axtravaganza
21.06.2012 15:53

Влизане в страната по произход (т.е. българин в България),никой няма право да ти откаже.Нещо не си доразбрала.Тази декларация на българска граница се представя само при напускане на страната - целта е да не се допуска незаконно извеждане по света на непълнолетни граждани.При влизане в България няма нужда от такава.

Отговор

Mirena80
21.06.2012 15:57

Да, точно това имах предвид- искам примерно да отидем на море в Гърция, имат ли законно право да ми откажат минаване, при положение, че нося решение на съда ?

Отговор

axtravaganza
21.06.2012 16:09

Казах ви и преди малко,че зависи какво пише в това решение на съда.Колегите ще го изчетат дословно и ще вземат решение дали да пуснат детето ви да пътува с вас на база това решение на съда.Вас никой няма да ви спре да пътувате- а само детето.Трябва това решение да съдържа такава информация,която да дава право вие да вземате решения относно детето,без да се допитвате до бащата - и е важно да се види от това решение,че имате пълните права над детето.Не знам какво е написано в това ваше решение.... Казусите може да са всякакви.Но българският закон изисква да притежавате декларация от липсващия родител,или други неопровержими доказателства (и решение от съда),че вие сте единственият родител на детето - починал е другия родител или не фигурира в акта за раждане. И пак все пак - понякога има и решение на казуса по лична преценка на служителя или на началника му.Но ако ви откажат излизане на детето- със сигурност няма да е незаконно,а ще си имат основания за това.Не си мислете,че всичко се върши на собствена глава.Нямате представа каква отговорност се носи за подобно нещо и какви последици може да има.Например бащата на детето да съди служителя,защо е разрешил излизане от страната на детето му... и какво ли още не.

Отговор

axtravaganza
21.06.2012 16:25

И след като ви разтегнах едни локуми - ето и в по-сбит вариант от сайта

http://www.mfa.bg/bg/pages/view/1639

но тук става въпрос за съдебно решение,издадено в чужбина.

Отговор

Mirena80
21.06.2012 16:37

В моето решение на съда пише, че имам право да вадя межд. паспорт на детето и да пътуваме зад граница без ограничение къде и за колко време, БЕЗ да ми е нужно съгласието на другия родител за това - т.е. съдът ми разрешава от негово име. Не знам, ще пътувам с големи проблеми и стрес явно...newsm45

Отговор

axtravaganza
21.06.2012 16:44

в такъв случай - нали го има в прав текст това в решението- значи няма да имате проблем на границата.Не би трябвало.Ще стане според мен,щом го има написано.Не се притеснявайте!

Отговор

Mirena80
22.06.2012 09:30

Дано....не съм излизала досега с малкия и чувам, че колегите ви се заяждат за щяло и нещяло...Благодаря за инфото от извора, дето се казва ! pinkflower

Отговор

OnTop
22.06.2012 13:02

Аз съм с безсрочна,но я правих преди 4 години и е заверявана в посолство а не тук при нотариус.Сега отказват за правят безсрочни декларации

Отговор

OnTop
22.06.2012 13:06

А на границата никой не се заяжда много са любезни хората от гранична полиция,само трябва да има ксерокопие на декларацията защото то остава при тях, а оригинала си стои във вас

Отговор

Денисс1
29.07.2012 18:45

Здравейте,искам да попитам тези от вас които са вадили пълномощно за извеждане на дете да ме ориентират за цени ,че доста се спори вкъщи за това а скоро ще трябва да направим.

Отговор

valenta
29.07.2012 19:03
Цитат  (Денисс1 29.07.2012 18:45)

Здравейте,искам да попитам тези от вас които са вадили пълномощно за извеждане на дете да ме ориентират за цени ,че доста се спори вкъщи за това а скоро ще трябва да направим.

Ние миналата година платихме 10 лева .

Отговор

Трябва да влезете, за да публикувате коментар във форума.