Тема на форума

11.09.2012 09:39
diversia

Как се пере яке или завивки с гъши пух?

Моля помагайте!
Имам яке с гъши пух и не знам как да го изпера! Исках да го занеса на химическо чистене, но познати ме отказаха на бързо!

Ако някой има опит нека сподели!!!

Оставете коментар

kimbi
20.10.2013 11:40
Цитат  (vania1611 11.09.2012 09:42)

За мен на химическо е най-добрият вариант..защо са те отказали..
Иначе в пералня.....може...но като го извадиш..не се знае пуха къде ще е ..
Няма да е равномерен...
Една приятелка така си изпра яке с пух...и като го изкарала...всичкият пух се беше събрал на едно място на топка.....колкото и да го тръскаше и оправяше..не можа да разпредели пуха....

и при мен така се получи, за съжаление. трябваше да се позаинтересувам преди да го пусна в пералнята, но вече е късно. сега пуха го няма

Отговор

Verus
20.10.2013 13:25

Хем си знам, че само на химическо се дават якета с гъши пух - и пак, да пробвам аз тези прословути тенис топки ! Три сложих, прах и резултата - на чисто новото яке на малката се наложи да извадя целия гъши пух, който беше станал на топка, и сега от дебело зимно яке, се сдоби с пролетно-есенно.
Та да повторя : САМО ХИМИЧЕСКО ЧИСТЕНЕ !

Отговор

rainfairy
20.10.2013 13:33

И аз преди давах само на химическо от страх да не се повреди, но после се научих как се пере и вече не си и помислям. Също слагам топки, но понеже нямам тенис използвам най-различен калибър на котката ми - измивам ги добре и буф в пералнята при якето. Данданията е страхотна, но и резултата е повече от добър. Това, което ми казаха от химическото обаче като много важно е, че трябва центрофугата да бъде на най-висока степен, а аз обикновено я спестявах. Моята е само едно ниво и я пускам поне 3 пъти, докато се поизсуши съвсем и разпухи. И финално - сушенето не трябва да е вертикално, а хоризонтално като от време на време се поизтръсква.

Отговор

seyran
04.02.2014 22:23

Олеле, то си е цяла философия това пране на пухени изделияnewsm62 Не, че не го пише на етикете, но мислех, че има по-лесен начинguilty

Отговор

KLUM
04.02.2014 22:30
Цитат  (Verus 20.10.2013 13:25)

Хем си знам, че само на химическо се дават якета с гъши пух - и пак, да пробвам аз тези прословути тенис топки ! Три сложих, прах и резултата - на чисто новото яке на малката се наложи да извадя целия гъши пух, който беше станал на топка, и сега от дебело зимно яке, се сдоби с пролетно-есенно.
Та да повторя : САМО ХИМИЧЕСКО ЧИСТЕНЕ !

newsm10подкрепям,от много горчив личен опит и аз с тъпи топки и пералня,такава хубава бяла зимна шуба с пух си орезилих,че сега пак се сетих иnewsm61а още не бях я носилаFurious

Отговор

KLUM
04.02.2014 22:32
Цитат  (rainfairy 20.10.2013 13:33)

И аз преди давах само на химическо от страх да не се повреди, но после се научих как се пере и вече не си и помислям. Също слагам топки, но понеже нямам тенис използвам най-различен калибър на котката ми - измивам ги добре и буф в пералнята при якето. Данданията е страхотна, но и резултата е повече от добър. Това, което ми казаха от химическото обаче като много важно е, че трябва центрофугата да бъде на най-висока степен, а аз обикновено я спестявах. Моята е само едно ниво и я пускам поне 3 пъти, докато се поизсуши съвсем и разпухи. И финално - сушенето не трябва да е вертикално, а хоризонтално като от време на време се поизтръсква.

OMGтрябва да си го запиша и да спазвам последователността,но бая време ще трябва да мине да се пробвам пак,още неми е минал яда за шубата ми

Отговор

ANELIA92
04.02.2014 22:38

На моето пухено яке пише да се пере на ръка guilty

Отговор

daniela83
04.02.2014 22:42
Цитат  (ANELIA92 04.02.2014 22:38)

Яз пера на програма за фини тъкани, на 30 или 40 градуса , с една центруфуга плюс 4 топки за тенис , нямам никакъв проблем с якетата си . Суша хоризонтално.

Отговор

Rosewoods
04.02.2014 22:49

Пера ги на 30 градуса, силна центрофуга, след което сушилнята ги оправя и си бухват отново. Но след пералнята гледката е страшна. :)

Отговор

rozita11
04.02.2014 23:50
Цитат  (tintin22 11.09.2012 10:12)

Пера ги в пералнятя с топки за тенис-и за якета и за възглавници,но после ги суша в сушилня и са ок.

Топки за тенис + задължително сушилня.Имам приятелка която има индивидуална пералня и пере редовно по този начин.newsm10

Отговор

vtm13
05.02.2014 00:20

Имам няколко якета с гъши пух и ги пера с топки за тенис, след това задължително сушилня също със топки за тенис и така не се сбива пуха. Ако нямате топки за тенис може да се ползват чорапи направени на топки.

Отговор

119111
05.02.2014 00:23

А пък при мен е друг проблем, знам всичките тези указания както повечето тук са написали, пера с топки суша го 2 пъти на 1000 центрофуга,но все пак якето ми пропуска перата и като го съблека цялата съм в пера независимо с каква дреха съм отдолу,супер неудобно и гадно е защото като сваля якето срам от тези пера и не е само това ами и някой ми бодът през блузата а якето много ми топли и ми е красиво и ново,втора година го нося и ми е второ яке с гъши пух което така прецаквам явно,защото съм убедена че аз нещо бъркам за да почнат да ми излизат перата 28316_767
Ако някой знае как да ги стопирам тези пера,ще съм много благодарна newsm53

Отговор

RaZpRoDaJbA111
05.02.2014 00:42
Цитат  (798091 11.09.2012 12:16)

Всичко съдържащо гъши пух се пере на 30 градуса ,с Первол за вълна и задължително в барабана на пералнята се слагат 2 тенис топки!Малко дрънчи,но това е единствения начин пуха да не стане на топка.Дрехите се сушат по-дълго и задължително от време на време се изтупват.Дано да съм ви полезна!Успех!!!

Съгласна съм с вас

Отговор

Rabbi
05.02.2014 09:01
Цитат  (ANELIA92 04.02.2014 22:38)

...това е така,за да не поема отговорност производителя за последиците...пухено яаке се пере на мах.30гр в пералня...програма "финно пране" самостоятелно,без друго пране(!!!!!!)...НИКОГА НЕ СЛАГАЙТЕ омекотител,или каквато и да е химия!!! пере се САМО със шампоан!!! в никакъв случай,съдържащ крем-балсам!!! След като се испере,пусате програма САМО обилно изплакване с топла вода!! Центрофуга на мах. 900-1000 оборота. Сушенето става на стайна температура 20-26градуса....като много цесто се "разтърсва" якето,за да се разтворят власинките на перушината в прошиваните "джобове" по дължината на яакето...тожа се пражи достатъчно често,за да не се изсуши перушината спластена!!! Не сушете със сешоар или горещ въздух!!!! С малко търпение,ще успеете да го изперете и ще имате отново прекрасно яке!! АКО е якето китайско...не знам как ще реагира...имам богат опит с маркови якета...от 30години...когато в България още не бяха виждани подобни облекла!!

Отговор

Трябва да влезете, за да публикувате коментар във форума.