Тема на форума

23.02.2012 17:05
tich4o

Детска градина

Здравейте,интересувам се от таксите за детска градина в различните градове на страната,както и задължават ли ви да купувате различни консумативи и какви,предлагат ли ви транспорт за детето,доволни ли сте от храната която предлагат.

Оставете коментар

incendio
23.02.2012 17:20

Таксата ни е 35лв.
В яслата консумативите са: сапун, тоал. хар. и мокри кърпички ежемесечно.
В градината без мокрите кърпички пак ежемесечно.
Храната не е кой-знае-какво, но моята само 2 пъти се е оплакала, че нещо не й е харесало.

В началото на всяка учебна година искат по 10лв. за играчки, но за мен това е крайно недостатъчно и нося винаги, когато мога.

Освен това "учат" по Моливко, който в 1ва и 2ра група се плаща от родителите, а в 3та и 4та е безплатен. Според броя на книжките цената варира.

Винаги съм давала повече, отколкото изискват и никога не са били груби в исканията си.

Братовчедка ми каза, че на тях са им поискали 2 тигана в началото, а ежемесечно освен останалите неща им искат салфетки.

Аз в яслата доброволно си носех от пелените тип чаршаф, ако случайно се напишка да не си намокри матрачето. Зная, че ги ползваха за всички деца, но не ми е проблем.

Личното ми мнение е, че децата ни прекарват по-голяма част от съзнателния си дневен живот в градината и аз съм тази от която от части зависи дали той ще бъде интересен и пълноценен. Старая се да поддържам добри отношения с персонала, за да не страда детето ми от "лично" отношение.
В яслата имах голям проблем с персонала, защото я глезеха безобразно и тя се чувстваше като владетел на всички останали - правила съм им забележка за това.

Отговор

teditodorova
23.02.2012 18:31

Здравей!И аз да се изходя по въпроса.newsm62
В нашата градина таксата е 35 лв.Ако детето не е посещавало градината през целия месец,се заплащат само дните,в които е било требвано,т.е.дните,в които е имало кухня за него.
За сега съм доволна от учителките,научи много песнички и стихчета от градината.Храни се почти редовно и си спи наобед.Не мога да се оплача.
Като консумативи ни искаха в началото на годината блокче,моливи,пастели,флумастри,цветно блокче и поставка,където да си ги слагат.
В началото на годината събираха по мисля,че около 20 лева беше,за тоалетна хартия и рокли за бърсане,които са за цялата година.Отделно за всеки театър искат по 3 лева.И когато приготвят подаръци за майките за 8-ми март,тогава искат по 3 лева.
Ами това е мисля.

Отговор

melissa
23.02.2012 18:41

Таксата ни е 35 лева.Не ни искат нищо освен мокри кърпи.В началото на годината събираме по 20 лева за помагала и по 5 лева за играчки.Понеже 5 лева са крайно недостатъчни около нова година събираме отново по толкова.Отделно всеки родител носи ако има книжки и дискове с филмчета.Хранят ги по 3 пъти на ден,но в 10:00 им дават и допълнително плодове.
Много съм доволна от нашата градина.Редовно участваме в разни състезания.Също така всичко ни е чисто ново(спалня,тоалетна,баня,коридор с нови шкафчета и т.н ) .Имаме обща столова от тази есен.През няколко месеца пребоядисват стените.
По инициатива на родителите купуваме подаръци за осми март на госпожите и лелката.

Отговор

raicheva
23.02.2012 19:24

Вие за кой град питате? В София и яслите, и градините са по 60 лв. Всяка си има свои изисквания

Отговор

boto
23.02.2012 19:29

Може би трябва да пишем и за кой град става въпрос.
София.
Такса за градина - 60 лв.
На родителските срещи в началото на годината събираме сума, от която се плаща телефона на нашата група, консумативите за децата - играчки, пособия за писане, разни и разнообразни неща за часовете по приложни изкуства, както и хигиенните консумативи за годината. Тази година (всъщност миналата, септември месец) сме платили 50 лв.
В тази градина никога не съм носила кръстения от мен тоалетен данък, което много ме радва. В яслата ми искаха такъв, но вече не помня какво точно искаха.

Отговор

Mirena80
23.02.2012 19:46

Ееегати, в София и детската, и яслата са по 60 лв. bv000230

Отговор

Rosss
23.02.2012 19:51
Цитат  (Mirena80 23.02.2012 19:46)

Ееегати, в София и детската, и яслата са по 60 лв. bv000230

а и освен това МЕСТА НЯМА, щото частните такива вървят от 300 до 600лв.

Отговор

Mirena80
23.02.2012 20:04

Говори ми...моят син на 2 г. не беше приет никъде, баби нямаме - 1 година изкарах хем без работа, хем без майчинство. Дали ми е било добре ? newsm61 Тая година, като го приеха, макар и не в близка ДГ, ми идеше банкет да вдигна. newsm53

Отговор

niki_neni
23.02.2012 20:14

Таксата ни е 30 лв ,ако е ходило детето цял месец.Всеки месец носим т.хартия , салфетки и веднъж в годината 1л.течен сапун.Всяка година септември се събират пари за учебници,и помагала ,сега бяха 25лв.До сега никога не са ни искали пари да се купуват играчки или за каквото и да било.Общо взето съм доволна от градината и персонала.Аз съм била в тази градина,големият ми син и сега и малкия..... даже госпожата му по музика е била и моя госпожа . 6747_801

Отговор

Rosss
23.02.2012 20:32
Цитат  (Mirena80 23.02.2012 20:04)

Говори ми...моят син на 2 г. не беше приет никъде, баби нямаме - 1 година изкарах хем без работа, хем без майчинство. Дали ми е било добре ? newsm61 Тая година, като го приеха, макар и не в близка ДГ, ми идеше банкет да вдигна. newsm53

Ужас... И на мен се налага да се върна предсрочно, баби няма, навършили сме 1 год, но още няма сформирана група набор 2011 ( предполагам 'щото сме родени в началото на годината), места няма в цяла София според статистика в официалния сайт за записване в дет. градини и ясли. По точно има 3 свободни места, които са около Софияfight Та за тези 3 места колко ли са кандидатите... положението е .....newsm61

Отговор

Dencho
23.02.2012 21:46

Мъка са градините в София. Моя приятелка чака да и приемат детето, вече 2 години. Онзи ден влезнала в електронната система, просто за проверка и установила, че детето и не само е прието по първо желание, но и прието с подадени документи, даже ходи на градина от месец и половина.

Отговор

elma1234
23.02.2012 22:25

А как стои въпроса с таксите при близнаци?Април месец ще подавам документи за 1-ва група.Ако някой е подавал на скоро,моля да сподели какви точно документи изискват...
Предварително благодаря!

Отговор

elma1234
23.02.2012 22:27
Цитат  (Dencho 23.02.2012 21:46)

Мъка са градините в София. Моя приятелка чака да и приемат детето, вече 2 години. Онзи ден влезнала в електронната система, просто за проверка и установила, че детето и не само е прието по първо желание, но и прието с подадени документи, даже ходи на градина от месец и половина.

OMGfight

Отговор

boto
24.02.2012 09:01

еlma1234 за кой град питате и за ясла или градина? По принцип има единна електронна система за подаване на молби за приемане. Това касае детските градини и яслите, които са към ДГ. Има ясли, които обаче са самостоятелни (едните са под шапката на Министерството на образованието, а другите - примерно към Здравното Министерство, не съм сигурна кои ясли към кой се водят, но е факт, че са различни). По този повод в тези ясли, които са самостоятелни се подава хартиена молба и се чака ред по стандартния начин. Дъщеря ми беше в такава ясла и бях подала молбата септември месец за март следващата година. По някакво диво стечение на обстоятелствата я приеха. Когато заършваше следващата година вече имаше 150 човека чакащи място. Говоря за 1 ДЯ на ул. Хан Крум. При всички положения трябва да си питате точно във вашата ясла или градина какво трябва, а в сайта е безкрайно добре обяснено.

Отговор

Petq86
24.02.2012 09:35

В Мездра плащаме 35 лв ако има пълен месец ,ако не те ги изчисляват точно,не знам по колко се пада на ден около 2 и нещо.Храната е добра,хигиената също,топло е и добре поддържано.Всеки месец носим т.х.,течен сапун,салфетки и мокри кърпи.Водичка с
на всяко дете в шкафа (аз нося по 0.500л).В началото на годината събирахме по 40 лв за консумативи(блокчета,моливи,учебници и други).Има допълнителни занимания които са по желание на детето и родителите и се заплащат допълнително.Например ние ходим на гимнастика и по левче на тренировка доплащам към месечната такса.В повечето случаи когато трябва нещо за групата,ние събираме пари.Градината ми е на 200 метра от нас което ми е супер.Но и тук,както и на всякъде основния проблем е безотговорното отношение на някои родители,които си водят децата болни и разболяват всички останали.Е това направо ме вбесява!!!

Отговор

maus_svk
24.02.2012 11:27

Здравейте и от мен, в Бургас таксата е 55 лева, за пълен месец, не ни карат да даваме пари за нищо, само в началото на годината дадохме 16 лева за някакво помагало и това беше, градината ни била богата и всичко си поемат от там, правят доста празници с награди за децата, за които не сме дали нито лев! Доволна съм от базата имат много играчки и храната също е чудесна!

Отговор

maus_svk
24.02.2012 11:32

Ама защо е такава голяма разликата, какви са тия градини по 35 лева за месец, защо при нас таксите са толкова по големи, то направо е двойно, това от общината ли се приема, при нас в целия град таксата на всички градини е една и съща, храната в цяла България е една съща, имат еднакво меню навсякъде в държавните градини!

Отговор

Dencho
24.02.2012 11:39
Цитат  (maus_svk 24.02.2012 11:32)

Ама защо е такава голяма разликата, какви са тия градини по 35 лева за месец, защо при нас таксите са толкова по големи, то направо е двойно, това от общината ли се приема, при нас в целия град таксата на всички градини е една и съща, храната в цяла България е една съща, имат еднакво меню навсякъде в държавните градини!

Защото местната власт (Голяма община), определя таксите. До преди 2г. в София беше 40.00лв.

Отговор

maus_svk
24.02.2012 11:47
Цитат  (Dencho 24.02.2012 11:39)

Защото местната власт (Голяма община), определя таксите. До преди 2г. в София беше 40.00лв.

Явно сме много богати в по - големите градове, а общините са ни бедни, та за това и таксите са ни по големи!

Отговор

Трябва да влезете, за да публикувате коментар във форума.