Тема на форума

26.11.2011 21:10
Силвия Тодорова75

МОМИЧЕТА,ИМАМ НУЖДА ОТ ВАС!!!

Здравейте,дълго се чудих дали е удачно точно тук да търся съвет,но винаги,когато съм имала нужда от помощ или съдействие,именно тук съм го намирала във Ваше лице,за което безкрайно благодаря.А и когато не познаваш човека от другата страна е някак си по-лесно да говориш.Но,да карам по същество.........Днес,сутринта,след като в една друга тема пожелах приятен уикенд на всички и споделих колко съм щастлива,ми се обадиха и ми съобщиха,че майка ми е получила инсулт тази нощ.Нямам думи да опиша как се почувствах,а уж бях претръпнала след като преди години поставиха диагноза "Неходжкинов лимом" на татко.Няма смисъл да превръщам темата в статия от в."Лична драма",та въпросът ми е някой може ли да сподели какво точно е "исхемичният инсулт",каква е вероятността от трайни увреждания,в случаите когато се лекува медикаментозно какъв е крайният резултат и въобще може ли напълно да се излекува?Дано не съм Ви натоварила,но бих искала да чуя вашитемнения,споделени от личен опит.Благодаря Ви предварително!

Бъдете здрави и по-често казвайте "обичам те" на лбимите хора!

7719

Оставете коментар

milena borisova
27.11.2011 12:36

Лечението на инсулт е различно в зависимост от това дали е предизвикан от тромб(исхемичен) или от кръвоизлив в мозъка(хеморагичен). Преди да предпише лечение лекарят трябва с помощта на компютърна томография на главата или магнитен резонанс да установи типа на инсулта. После е необходимо да се проведат серия от изследвания за определяне на местонахождението на съсирека или кръвоизлива и да се оцени степента на мозъчно увреждане. Междувременно трябва да се провери кръвното налягане и дихателната способност.

Първоначално лечението има за цел да възстанови кръвообращението. Колкото по-бързо се окаже медицинска помощ, толкова по- малко ще бъдат пораженията.

Лечението при исхемичен инсулт зависи от разположението и причината за появата на съсирека.

1. Ако скоро след появата на първите симптоми се диагностицира инсулта, се провежда терапия с медикаменти, разтварящи съсирека. Но това не е съвсем безопасно. При хеморагичен инсулт е абсолютно противопоказно.

2. Приема на аспирин или други съдоразширяващи средства също е възможна терапия. Но трябва да се има предвид, че аспирин не се препоръчва 24 часа след лечение с медикаменти разграждащи съсиреци.

3. Ако пациентът страда от диабет се предписват и други лекарства.

4. Обикновено високото кръвно налягане не се лекува веднага след инсулта, освен в случаите на високо систолично налягане(220 mm Hg) и диастолично(120 mm Hg).

Отговор

dexlabe
27.11.2011 12:46

Здравей,

нямах време да изчета всички коментари, надявам се вече да си се поуспокоила. Напълно разбирам какво преживяваш, баща ми получи инсулт през януари, слава Богу, лек! Говорът му беше засегнат, но се възстанови напълно! Вярно, сега пие по една шепа лекарства, но започна да полага много повече грижи за здравето си и просто се вкопчи в живота! Започна да се храни здравословно, да спортува (тепърва на 64 г.)Така че, пожелавам бързо възстановяване и най-вече воля за живот! Кураж!

Отговор

198221
27.11.2011 14:14

Исхемичните инсулти не са най-тежките, но лошото е, че са повтаряеми.Съсирек запушва кръвоносен съд в мозъка и от времето на лечението зависи какви поражения ще даде-кой център ще засегне и за колко време- говор, двигателни центрове и др. Обикновено засяга едната страна на тялото- лява половина или дясна.Понякога исхемичните инсулти са леки и след добро лечение и рехабилитация пораженията не са много тежки. Хеморачигният инсулт е почти неспасяемо положение, защото се пука кръвоносния съд в главата и леталните изходи са 90%! Баща ми претърпя 7 исхемични инсулта на фона на тежки съдови проблеми.Накрая не можеше да се движи и беше на легло при пълно обслужване. Така, че нещата са сериозни и би трябвало да помислиш как при тези обстоятелства ще помагаш на майката ти.Най-добре е да сте заедно, но ти ще решиш сама. Успех и дано съм ти била полезна!

Отговор

Силвия Тодорова75
27.11.2011 14:29

Днес говори по-разбираемо и дори с помощ е станала,но проблемът е в носоглътката и хранопровода,не може да приема нито храна,нито вода.Като зная какъв инат е,няма да си остави магарето в калта,но не зависи само от това.Днес се чувствам по-спокойна,особено след като я чух.Благодаря Ви,момичета.Всичко,което написахте ми беше полезно,а за моралната подкрепа.....нямам думи.Тук,в Плевен няма с кого да споделя,незаменими сте!Целувам Ви!

Отговор

Силвия Тодорова75
27.11.2011 14:38

Знаете ли нещо за Синдром на Стрийдер?

Отговор

tanyaviolin
27.11.2011 14:58

Силве има линейки за транспортиране до по-далечна дестинация.Аз лично моята майка я транспортирах с такава линейка,като си заплащах услугата.Ще се сбъркаш ако трябва дистанционно да се грижиш за нея.Аз го правех 4 месеца на доста по-къс маршрут(80км. т.е. 120км в двете посоки) Хасково-Пловдив всеки ден.Разбиващо е! Премести я в София и когато я стабилизират при теб ако е възможно.Лудницата е огромна,но поне на едно място ще е ги обслужваш с по-малко губене на време и сили.Бог да ти даде сили!

Отговор

Силвия Тодорова75
27.11.2011 15:20
Цитат  (tanyaviolin 27.11.2011 14:58)

Силве има линейки за транспортиране до по-далечна дестинация.Аз лично моята майка я транспортирах с такава линейка,като си заплащах услугата.Ще се сбъркаш ако трябва дистанционно да се грижиш за нея.Аз го правех 4 месеца на доста по-къс маршрут(80км. т.е. 120км в двете посоки) Хасково-Пловдив всеки ден.Разбиващо е! Премести я в София и когато я стабилизират при теб ако е възможно.Лудницата е огромна,но поне на едно място ще е ги обслужваш с по-малко губене на време и сили.Бог да ти даде сили!

Смятам да я взема при себе си след като се стабилизира.Една майка имам все пак,лудницата и без друго е пълна.

Отговор

tanyaviolin
27.11.2011 15:28

Моята не можа да оцелее,но сега спя спокойно че направих всичко по силите си за нея.Нейната болест беше друга.Свекър ми получи такъв инсулт след операция на дебелото черво преди 2 год. Възстанови се и на работа си ходи.Така че все още не се паникьосвай.Като се грижиш за нея да се изправи на крака,смятам че ще се справя с ежедневието си!

Отговор

Силвия Тодорова75
27.11.2011 15:31
Цитат  (tanyaviolin 27.11.2011 15:28)

Моята не можа да оцелее,но сега спя спокойно че направих всичко по силите си за нея.Нейната болест беше друга.Свекър ми получи такъв инсулт след операция на дебелото черво преди 2 год. Възстанови се и на работа си ходи.Така че все още не се паникьосвай.Като се грижиш за нея да се изправи на крака,смятам че ще се справя с ежедневието си!

Дано си права.Винаги съм оптимист и колкото и глупаво да звучи все си мисля,"че на мен не може да ми се случи".

Отговор

fiesta7
27.11.2011 19:57

Инсултът е коварен.Има хора ,които се оправят бързо и живеят с години,има хора които си отиват бързо.
1.Този февруари си отиде семеен приятел на 44 год. от инсулт.При него проблемът беше,че е лежал в студа на улицата почти два часа а те са супер важни за овладяването на кръвоизлива.Беше в кома и въпреки положените усилия от лекарите не успя да го прежевее.На скенера не се е виждало свободно място от кръв....Нямал е шанс!
2.Баща ми почина на 55 год.също от инсулт.Въпреки,че го е получил в болница след една седмица се предаде.Беше жив труп.Само дишаше.Дори и очите не си мърдаше...Още се чудя дали въобще ни разпознаваше.Лекарите не разрешават местене докато не се стабилизира състоянието.Той беше в Лом а там си е чиста конска болница.Поне тогава-1994 год.В Михайловград(за незнаещите-Монтана) спасиха баба ми с т.н.цветна снимка в далечната 1979г.Имала си е години явно.След 10 години обаче вторият инсулт не я пощади и то може би защото и свалиха много рязко кръвното.През тези 10 години тя си беше супер активна.Работеше за двама и то не каква да е работа а на полето с мотика,лопата,коса.Ходеше винаги пеша с километри.В М-град 1984г. спасиха майка ми след грешна диагноза в Лом,където седя цял месец за хепатит а всъщност е имала камъни в жлъчката.Оперираха я по спешност и за щастие до сега си е жива,е,не е в цветущо здраве,но се справя някак.Имам и вуйчо,който след първия инсулт имаше парализа и не беше много адекватен.Като малко дете беше станал.След десетина години вторият го покоси на място.
3.Свекърва ми е прекарала инсулт преди 20 години.Сега е инвалид първа група с чужда помощ и всеки божи ден по два пъти пие по една шепа лекарства.Има си и капсулиран тумор в мозъка,има и блок на сърцето.От две години има и подагра.Нищо чудно черният дроб,бъбреците и стомаха също да са увредени от толкова лекарства,но си е добре.Помага ми много.Готви,пере,чисти доколкото и позволяват силите.Навремето е била една година жив труп.Мъжът ми много се е грижил за нея.Била е на рехабилитация в Панчарево дълго време а след това рехабилитацията и я е правила племенницата,която тогава е била на 1 год. и не е имало кой да я гледа.Свекърва ми е споделяла как са плачели двете в хор-тя защото не може да и смени памперса като хората и детето,че дълго време я държи и не я пуска да си играе(тя беше изключителен бесоч!!!)Свекър ми също е изкарал два инсулта.При третия се спомина,но той не слушаше.Имаше една ракия"Академик Неделчев"(на майтап"АЛХимик Неделчев").Много си я тачеше човекът.
Много е важно да се реагира максимално бързо след кръвоизлива.Също е и от значение в кое полукълбо е.В ляво или в дясно.Щетите са огледално на кръвоизлива.Ако е в ляво и има парализа,то тя е в дясната страна на торса и обратно.
Стискам палци да е малкият дявол и майка ти да се оправи бързо.Няма да ти разрешат да я местиш поне първите седем дни.Ако ги преживее тях,ще живее...Не съм коравосърдечна!Фактите са такива!
Стискам ти палци и ти да имаш силите да се пребориш с проблема.

Отговор

Силвия Тодорова75
27.11.2011 20:38

Ох,не зная какво да мисля вече.Представете си,добре,че Светлето(Арчер) ми писа и ми каза да настоявам да й поставят едни инжекции и да увеличат дозата на микроелементите,та видите ли,мама казала на лекаря и той й казал:"Ааааа,добре,сега ще Ви сложим"7ee92На какво прилича това,пациентите да учат лекарите какво лечение да предприемат?Потресена съм.......ами ако Арчи не ми беше казала?

Отговор

fiesta7
27.11.2011 21:55
Цитат  (Силвия Тодорова75 27.11.2011 20:38)

Ох,не зная какво да мисля вече.Представете си,добре,че Светлето(Арчер) ми писа и ми каза да настоявам да й поставят едни инжекции и да увеличат дозата на микроелементите,та видите ли,мама казала на лекаря и той й казал:"Ааааа,добре,сега ще Ви сложим"7ee92На какво прилича това,пациентите да учат лекарите какво лечение да предприемат?Потресена съм.......ами ако Арчи не ми беше казала?

В на`та мила Родина винаги е било така,така е и така ще бъде...за съжаление!
Тези инжекции без пари ли са по принцип?

Отговор

tatko karlo
27.11.2011 21:56

Съчувствам ти за това, което преживяваш и желая бързо възстановяване на майка ти!
Браво на Светлето за съвета!А за това, че пациент/и то на легло/ съветва лекаря как да реагира в подобна ситуация-направо съм потресена, въпреки, че за здравеопазването и повечето от работещите в тази система нямам високо мнение/за съжаление от собствен и на близките ми горчив опит/.Дано майка ти се оправи!

Отговор

Силвия Тодорова75
27.11.2011 22:02
Цитат  (fiesta7 27.11.2011 21:55)

В на`та мила Родина винаги е било така,така е и така ще бъде...за съжаление!
Тези инжекции без пари ли са по принцип?

Били безплатни,но скъпи.Изписват ги,а не ги слагат.Нямам думи!

Отговор

fiesta7
28.11.2011 12:37
Цитат  (Силвия Тодорова75 27.11.2011 22:02)

Били безплатни,но скъпи.Изписват ги,а не ги слагат.Нямам думи!

Ами сещай се защо го премълчават.Лекарите и те хора хранят...Кинти им трябват!
Успешно възстановяване.

Отговор

margafraca
28.11.2011 12:43

знаеш колко със с теб и те обичкам7719

Отговор

fiesta7
28.11.2011 12:45

Навремето и аз проглуших ушите на лекарите да ми сложат анти Д гама глобулин.С отрицателен резус фактор съм и трябва да се поставя тази инжекция до 72 час след раждане(аборт) за да мога при последваща бременност да не убия плода.Толкова се възмущаваха,особено след второто раждане.Имала съм била вече две,различни деца и видиш ли к`ъв е тоя зор???!!!!!!!!!
На сестра ми често и се налага да лежи в болница и да и правят вливания на някакъв разтвор дето банката е около 100 лева.Полагат и се безплатно.Първия път са се опитали да я накарат да си плати.Добре,че е запозната,та им се изрепчила...Това при положение,че е диспансеризирана и редовно е при тях.Отгоре на всичко е рядък случай и почти всеки път при манипулации викат студенти да се учат....
Лекарите така са претръпнали а и заплащането им не отговаря на работата(понякога!),че въобще не ме учудва това премълчаване за тези инжекции,които между другото ми се струва,че и те трябва да се приложат до определено време след инсулта.

Отговор

tolly
28.11.2011 13:18

175new

Отговор

tan4eto71
28.11.2011 15:09

Много ви обичам и подкрепям.Специални поздрави на милата мама,тя е много силна жена/познаваме се/.Невероятен човек и аз съм сигурна че всичко ще се подреди.А на теб Силве, много търпение,сили и вяра.love001

Отговор

kristalina76
28.11.2011 15:18
Цитат  (tatko karlo 27.11.2011 21:56)

Съчувствам ти за това, което преживяваш и желая бързо възстановяване на майка ти!
Браво на Светлето за съвета!А за това, че пациент/и то на легло/ съветва лекаря как да реагира в подобна ситуация-направо съм потресена, въпреки, че за здравеопазването и повечето от работещите в тази система нямам високо мнение/за съжаление от собствен и на близките ми горчив опит/.Дано майка ти се оправи!

Светулчето е златна,то това е ясно!Довери и се напълно в момента....тя е на ясно с тия нещаnewsm10
...кажи как е мама?Подобрява ли се?Давай по малко инфо,за да знаем и ние какво се случва!love001

Отговор

Трябва да влезете, за да публикувате коментар във форума.