Тема на форума

02.07.2011 13:16
esssii

МАЙЧИНСТВО И ПОЛАГАЕМ ОТПУСК правата на майката от 1 до 3 г

Здравейте на всички майки, тук сме най-вече жени и бих желала една със друга да си споделим за болнични, майчинство и отглеждане на дете от 0 до 3 годишна възраст.
Ако всяка една от нас напише историята си вярвам , че ще бъде полезна за някоя друга майка.Моля пишете само по темата.
Моето майчинство изтече и сега се боря за правата си, а те са да си взема от работодателя полагаемият отпуск за времето през което съм била във фирмата , а това съвсем не са малко пари.Фирмата е продадена на друг, но те все още отговарят за мен.Искат да подам молба за приключване на договора по взаимно съгласие-аз отказах. По закон нямат право да ме бутат до като стане детето ми на 3 годишна възраст . Пиша всичко това за майки , които не знаят правата си.
Ходих два пъти до инспекцията по труда и те ме консултираха, казаха ми да не подписвам нио до като фирмата не ми изплати полагаемият отпуск, защото подпиша ли веднъж това означава че съм получила парите на ръка. Опитват се да мамят само . за да не платят, Редно е да ме съкратят така бяха ми казали отначалото , но не го правят. защото за да го сторят трябва да искат разрешение от инспекцията по труда и тогава ще ми дължат обезщетение за 1 месец една брутна заплата. Мога да ги съдя и вероятно ще спечеля, защото всички майки са под закрила на закона до 3 годишна възраст на детето си и закона е в наша страна. Не ми дадоха разрешение да ползвам неплатен отпуск нито платен.Изпратих инспекцията по труда и по този начин ще се разреши спора.
Моля ако има майки в това положение или подобно да четат кодекса и тук в нета за правата си. и да не подписват предварително никакви документи.
Споделете вашата случка, за да си помогнем със знание взаимно.
Имам още за писане.. и казване , нещата вървят в моя полза и по закон трябва да е така само трябва да си знаем правата.

Оставете коментар

Потребител118790
08.07.2011 12:37

моето детенце скоро стана на 1г, аз съм държавен служител, заплатата е малка, но поне ме осигуряват реално :) сега съм в отпуск за отглеждане на дете до 2г. Някой знае ли, ако забременея пак, каква сума ще ми плащат, минималната раб. заплата, или процент от мойта заплата? НАли имам право и третата година да си гледам детето, но без никакво заплащане, тогава работодателя осигурява ли ме и ако забременея и родя тогава, дали ще полу4авам отново пари4ки :) с една дума не ми се връща скоро на работа newsm05_20 но пък искам да ми те4е трудовия стаж и осигуровките, ако може и някой лев да се взима ще е супер..... Помня, 4е имахме колежка, която родила 3 деца последователно и 9г не е стъпвала на работа....

Отговор

110445
08.07.2011 13:21

И на мен ми предстои връщане на работа през септември-малката тръгва на ясла.Фирмата ми е адски некоректна, впоследствие раазбрах, че стм била осигурявана на 120 лв. Въпросът ми е-как да постъпя-дали да се връщам на работа( макар, че чувствам, че ще ме уволнят-защ. работих 3 м. само и забременях:) или да искам отпуск-полагаемия...всъщност не ми е ясно кое е правилно.
А и ако не се връщам на работа-понеже съм осигурявана на 120 лв-само 60 лв ли ще получа до изтиането на втората г. от майчинството. А ако все пак почна работа-ще получавам заплатата + 60 лв ли?

Отговор

esssii
08.07.2011 13:22
Цитат  (alben4eto87 08.07.2011 10:10)

Аз искам да попитам-като в момента ме осигуряват на 4 часа,какво майчинство ще получавам,има ли значение на колко часа ме осигуряват? Благодаря предварително!!!

върху сумата която са те осигурявали ще получаваш майчинство на 4 часа да
не съм съвсем сигурна но предполагам че ще е така

Отговор

110445
08.07.2011 13:26
Цитат  (esssii 08.07.2011 13:22)

върху сумата която са те осигурявали ще получаваш майчинство на 4 часа да
не съм съвсем сигурна но предполагам че ще е така

ОО, мила-аз бях така-не се притеснявай-пак ще получаваш 240 лв майчинство първата година, втората-също.

Отговор

110445
08.07.2011 13:27
Цитат  (110445 08.07.2011 13:26)

ОО, мила-аз бях така-не се притеснявай-пак ще получаваш 240 лв майчинство първата година, втората-също.

Само дето ще си ощетена, ако излезнеш в болнични по-раничко-тогава видимо се отразява на паричките. Аз бях в болнични от 4-я месец още.

Отговор

bilyanabbb
08.07.2011 23:07

Аз се осигурявам на това което получавам.Фактически взимам около 800лв, а ме осигуряват на 1100лв. Получавам и бонуси два пъти годишно. Излезнах болнични в 4-тия месец(около 900лв. болничен/месец) и след като родих, започнах да получавам повече пари от когато и да е било( около 1300лв)! Това ме навява на мисълта, че не държавата ни е скапан, а че ние сме си виновни. Мълчим си докато сме на работа и скапаните работодатели се гаврят с нас.

Отговор

vili1977
08.07.2011 23:12
Цитат  (bilyanabbb 08.07.2011 23:07)

Аз се осигурявам на това което получавам.Фактически взимам около 800лв, а ме осигуряват на 1100лв. Получавам и бонуси два пъти годишно. Излезнах болнични в 4-тия месец(около 900лв. болничен/месец) и след като родих, започнах да получавам повече пари от когато и да е било( около 1300лв)! Това ме навява на мисълта, че не държавата ни е скапан, а че ние сме си виновни. Мълчим си докато сме на работа и скапаните работодатели се гаврят с нас.

Ти си ударила джакпота с тия работодатели...newsm47

Отговор

shampur
09.07.2011 21:52
Цитат  (esssii 05.07.2011 15:54)

много благодаря че сподели това. Радвам че си се борила за правата си, така правя и аз. Много майки не знаят за това .
И ако четете темата нека кажа и още една новост която може би пак не се знае-аз кандидатсвах в програмата ОТНОВО НА РАБОТА като се записах в бюрото по труда
Нужно е да не ви е изтекло напълно майчинството до 2 годишна възраст на детенцето ви. да си подадете документите в бюрото по труда и да изчакате одобрение.Да намерите ваш близък или роднина може и познат регистриран като безрапотен поне минимум в бюрото по труда- та той да ви гледа детето 1 година и да получава по 240 лв на месец
Но за целта вие трябва да почнете работа , съпругат ви също
Програмата е до август 2011

Здравей, наистина ли програмата е до август месец 2011 година?
Преди 2 дни ходих до БТ и там ми казаха че е до 2012 година.
Мислите ли че ще трябва пак да отида и да попитм за срока?
Благодаря ви!

Отговор

sonia_ruseva
11.07.2011 17:02
Цитат  (esssii 07.07.2011 23:47)

трупа се да, и до като си в болничен също

Много благодаря esssii за полезната информация,която давате на всички ни.Ще следя темата с интерес.

Отговор

esssii
28.07.2011 16:19
Цитат  (sonia_ruseva 06.07.2011 22:27)

Здравейте,
изчетох внимателно цялата тема,но не ми стана ясно следното - докато съм по майчинство трупа ли ми се платен отпуск или не?

да

Отговор

esssii
28.07.2011 16:23
Цитат  (shampur 09.07.2011 21:52)

Здравей, наистина ли програмата е до август месец 2011 година?
Преди 2 дни ходих до БТ и там ми казаха че е до 2012 година.
Мислите ли че ще трябва пак да отида и да попитм за срока?
Благодаря ви!

може и аз да греша щом са ви казали така може да е така но попитайте пак за всеки случай за по сигурно
мен ме одобриха сега чакам отговор от инспекцията и съм с нагласа да ги съдя но вярвам че по висшестоящите ще си свършат съвестно работата . ще пиша пак

Отговор

rositsa777
30.07.2011 07:18
Цитат  (esssii 02.07.2011 13:28)

Връщане на работа след майчинство – ползване на платен отпуск, права при съкращение

Категория: Майчинство
Comments: 1
След като детето ми навърши година и половина, вече започнах да се замислям дали да не се върна на работа. Оказа се че не съм напълно запозната с това какво бих могла да направя, ако се случи да ме съкратят или как и кога трябва да ползвам платения отпуск натрупам по време на майчинството. Направих своето проучване и смятам ще бъде полезно за всички майки на които им предстои връщане на работа.

Ползване на платен отпуск преди/след навършване на детето на 2 години
Молбата за платен отпуск се подава в писмен вид две седмици преди изтичане на майчинството. Тоест не сте длъжни да се връщате на работа, за да може да ползвате платения отпуск.
Кодекс на труда Чл.167 (7) Лицето, което иска да ползва отпуск по ал. 1, трябва да уведоми за това работодателя си най-малко 10 работни дни предварително.
Имайте предвид обаче, че съвсем законово работодателят има право да ви откаже да ползвате тази отпуска и да се отложи във времето.
Парите които ще получавате са на база заплатата на която са ви осигурявали преди да излезете в майчинство. Ако използвате тази отпуска преди навършване на детето на 2 години ще получавате + още 120лв към отпуската /тоест 50% от минималната работна заплата 240 лв., която получавате през втората година от майчинството/. Ако ползвате тази отпуска след навършване на детето на 2г тази сума от 120лв не ви се полага.
Ако се върнете на работа преди изтичането на 2те години майчинство трябва да попълните приложение 4 за да получавате 50% от минималната работна заплата която се получава до края на втората година.

Втората година майчинство ви изтича има вероятност да ви съкратят като се върнете на работа, какво трябва да знаете?
Ако 2-та година от майчинството ви изтича, вече сте имали среща с работодателя и той ви е уведомил, че има вероятност да ви съкратят след като се върнете на работа трябва да сте запозната с вашите права в тази ситуация. Ако работите на безсрочен трудов договор и сте майка с дете до 3 годишна възраст вие се ползвате от закрила при уволнение (чл. 333, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда). Тази закрила се прилага в случаите когато уволнението е поради закриване на част от предприятието или съкращаване на щата, при намаляване на обема на работата, при липса на качества и при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността и дисциплинарно уволнение. (чл. 328, ал. 1, точки 2, 3,5,11 и последното основание е по чл. 330, ал. 2, т. 6). Закрилата визирана в чл.333 ал.1 т.1 от КТ се изразява в забраната за прекратяване на трудовото правоотношение със служителка – майка на 3 годишно дете, ако за прекратяването не е получено предварително разрешение на Инспекцията по труда за всеки отделен случай.

Във всички останали случаи, прекратяването на трудовото правоотношение се извършва от работодателя без да е необходимо предварителното разрешение на Инспекцията по труда.
Кои са тези случаи?
1. Закриване на предприятието, при което работодателя прекратява трудовото правоотношение без предизвестие (чл.328 ал.1 т.1 КТ).
2. Ако работодателя има предварително разрешение на инспекцията по труда.

Ако ви съкратят какво следва?
И в двата случая работодателя ви дължи обезщетение:

Според чл. 222, ал. 1 от КТ при уволнение поради съкращаване в щата, намаляване обема на работа, в размер на брутното ви трудово възнаграждение за времето, през което сте останал без работа, но за не повече от един месец. Ако в този срок Вие постъпите на работа с по-ниско трудово възнаграждение, имате право на разликата за същия срок.
В този случаи работодателят е длъжен да Ви връчи писмено предизвестие, преди да издаде акт за прекратяване на трудовия договор, ако работодателят не го спази, Ви дължи и обезщетение за срока на неспазеното предизвестие.
източник и още по темата освобождаване след майчинство

При прекратяване на трудовия договор трябва да ви изплатят натрупаната отпуска за периода по време на майчинството 2 години. (чл. 224 от КТ). Ако не ви изплатят отпуската можете да пуснете жалба в Инспекцията по труда.
При възникване на трудовоправни спорове е добре да се обрънете към адвокат и да отстоявате интересите си. Или най-малкото да потърсите безплатна онлайн консултация от адвокати, които предлагат такива.
За съжаление много майки поради незнание или някаква друга причина се съгласяват да напуснат по взаимно съгласие (чл.325, т.1 КТ). Трябва да знаете, че дори тогава имате право на обезщетение което получавате след като се регистрирате в Бюрото по труда, което е в размер на 120лв в продължение на 4 месеца

на мен ми предстои да се върна на работа края на август, информацията която давате ми е много полезна и ви благодаря! аз се притеснявам да не ме съкратят и другото нещо което ме интересува е ползването на отпуската , но от това, което сте дала като информация , разбрах каквото ми бе нужно! благодаря ви за темата , ще я следя с интерес

Отговор

esssii
31.07.2011 00:46

здравейте новото при мен е че получих отговор от жалбата която подадох в инспекцията по труда- обесниха ми че нямат право да се месят в отношенията ни тоест как да напусна или да ме съкратят.
Понеже мислех че вися във въздуха без осигуровки, а сега фирмата ме е пуснала автоматично в платен отпуск, за което не бях информирана и все още продължават да искат да подпиша молба че искам да напусна по взаимно съгласие- ОТКАЗВАМ.Защитавам правата си . няма да подпиша това е в мой голям плюс ще си ползвам 70 дена платен отпуск за 4 години назад тоест 1 година работех - после болничните и после майчинството- то се трупа. Сега не искат да ми плащат всеки месец платеният отпуск в който съм, който използвам тоест една брутна заплата / това което съм получавала за последният месец като сума/.
Обърнах се към юрист консулт в инспекцията и обесних ситуацията, казаха да подам повторна жалба и че този път те могат да се намесят, защото това са правни точки и фирмата не си изпълнява задълженията.Този път инспекцията щели да глобят фирмата и ако съм подала още една жалба автоматично отиват на съд.В моя полза се движат нещата.Ще пиша отново

Отговор

esssii
31.07.2011 00:49
Цитат  (Потребител118790 08.07.2011 12:37)

моето детенце скоро стана на 1г, аз съм държавен служител, заплатата е малка, но поне ме осигуряват реално :) сега съм в отпуск за отглеждане на дете до 2г. Някой знае ли, ако забременея пак, каква сума ще ми плащат, минималната раб. заплата, или процент от мойта заплата? НАли имам право и третата година да си гледам детето, но без никакво заплащане, тогава работодателя осигурява ли ме и ако забременея и родя тогава, дали ще полу4авам отново пари4ки :) с една дума не ми се връща скоро на работа newsm05_20 но пък искам да ми те4е трудовия стаж и осигуровките, ако може и някой лев да се взима ще е супер..... Помня, 4е имахме колежка, която родила 3 деца последователно и 9г не е стъпвала на работа....

здрасти ами действай по въпроса си роди второ бебче, ако излезеш в болничен веднага като ти свърши майчинството имаш същите права както при първото и като пари и всичко-поне това знам от всичко което съм изчела
но ако ползваш неплатеното си майчинство губиш същите права а имаш право на минимални пари и то само година
пак се поинтересувай за по сигурно
ако питаш мен действайте за второто детенце

Отговор

esssii
31.07.2011 00:49
Цитат  (Потребител118790 08.07.2011 12:37)

здрасти ами действай по въпроса си роди второ бебче, ако излезеш в болничен веднага като ти свърши майчинството имаш същите права както при първото и като пари и всичко-поне това знам от всичко което съм изчела
но ако ползваш неплатеното си майчинство губиш същите права а имаш право на минимални пари и то само година
пак се поинтересувай за по сигурно
ако питаш мен действайте за второто детенце

Отговор

esssii
31.07.2011 00:50
Цитат  (rositsa777 30.07.2011 07:18)

на мен ми предстои да се върна на работа края на август, информацията която давате ми е много полезна и ви благодаря! аз се притеснявам да не ме съкратят и другото нещо което ме интересува е ползването на отпуската , но от това, което сте дала като информация , разбрах каквото ми бе нужно! благодаря ви за темата , ще я следя с интерес

моля, много се радвам че съм полезна и надявам се със моята битка ще бъда още по полезна на майки в моето положение.

Отговор

puhchetyy
31.07.2011 03:34

Аз имам един въпрос вземах от социалните една година по 100 лв.не съм работила никъде казаха ми ако си платя осигуровките една година назад ще мога да вземам и за втората година пари възможно ли е това?Регистрирана съм като земеделски производител от декември месец миналата година.

Отговор

perdelanka
31.07.2011 21:21
Цитат  (alben4eto87 08.07.2011 10:10)

Аз искам да попитам-като в момента ме осигуряват на 4 часа,какво майчинство ще получавам,има ли значение на колко часа ме осигуряват? Благодаря предварително!!!

Ще получаваш 240 лв 2 години:)

Отговор

esssii
01.08.2011 16:16
Цитат  (puhchetyy 31.07.2011 03:34)

Аз имам един въпрос вземах от социалните една година по 100 лв.не съм работила никъде казаха ми ако си платя осигуровките една година назад ще мога да вземам и за втората година пари възможно ли е това?Регистрирана съм като земеделски производител от декември месец миналата година.

за това не зная, чети в нета има страшно много форуми и хора на твоето положение.
съжелявам за което
пиши земеделски производител и майчинство нещо от сорта

Отговор

esssii
02.08.2011 23:21

След отпуска до 2-годишна възраст има неплатен отпуск по чл.167 от КТ или така наречения неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст, който може да се ползва както следва:
- чл.167а/1/ Всеки един от родителите има право на 6 месеца неплатен отпуск, ако двамата работят по трудово правоотношение, детето не е настанено в детско заведение, имат сключен брак и са едно домакинство. Неплатения отпуск от 6 месеца не можа да се ползва по едно и също време от двамата родители и имате право да го използвате до навършване на детето на 8 години, след което се губи.
- чл.167а/4/ 12 месеца неплатен отпуск се полага на родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето в случаите, когато:
1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
2. другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;
3. другият родител е починал.

Какво още трябва да знаете?
- Този неплатен отпуск се зачита за трудов стаж.
- Отпускът може да се ползва наведнъж или на части. Когато се ползва на части, продължителността му не може да бъде по-малка от 5 работни дни.
- Лицето, което иска да ползва неплатения отпуск, трябва да уведоми за това работодателя си най-малко 10 работни дни предварително.
- По време на този отпуск се дължат само здравни осигуровки, които са за сметка на работодателя. В случай, че по време на неплатения отпуск се разболеете можете да ползвате болничен.

Отговор

Трябва да влезете, за да публикувате коментар във форума.